Jak zálohovat web

Chcete mít jistotu, že váš web máte zálohovaný u sebe? Každý kvalitní poskytovatel webhostingu pravidelně weby zálohuje, ale pokud si chcete udělat pro jistotu svou zálohu, tak zde je postup.

Jak zálohovat svůj web

1. Optimalizace databáze před zálohou

Před zálohováním doporučujeme optimalizovat velikost databáze webu. Smažete tak spamové komentáře z webu a historii starších verzí stránek a blogových příspěvků. Díky této optimalizaci může být váš web rychlejší.

Instalace pluginu pro optimalizaci databáze

V administraci svého webu klikněte na symbol  W v pravém horním rohu. V levém menu vyberte Pluginy > Instalace pluginů. Do vyhledávacího pole vložte text " WP-Sweep". U nalezeného pluginu zvolte Instalovat a následně Aktivovat.

Následně v levém menu vyberte  Nástroje > Sweep. Dole na stránce klikněte na Sweep All a počkejte, až se vám znovu na tlačítku objeví nápis Sweep All.

2. Zálohování webu

Instalace pluginu pro zálohu

Nyní klikněte na Pluginy > Instalace pluginů a vyhledejte "All-in-One WP Migration", nainstalujte a aktivujte.

Ve WordPress prostředí v levém menu klikněte na All-in-One WP Migration.

Zde vyberte " Pokročilé možnosti" a zatrhněte zde:

  • Neexportovat spamové komentáře
  • Neexportovat revize příspěvků
  • Neexportovat vzhledy (soubory)

Jakmile toto nastavíte, klikněte na tlačítko EXPORTOVAT DO > SOUBOR.

Pozor!

Vytvoření zálohy zdvojnásobí velikost celého webu. Díky tomu může dojít prostor na webhostingu a tím se může web znefunkčnit! Jakmile je záloha vytvořena, najdete ji v levém menu  All-in-One WP Migration > Zálohy. 

Soubory webu není třeba  zálohovat, protože obsah webu, struktura a nastavení je uloženo v databázi, nikoliv v souborech.  Stačí tedy zálohovat databázi.

Pokud máte zálohu vytvořenou, doporučujeme ji stáhnout do počítače a následně ji z webu smazat, aby zde zbytečně nezabírala prostor.

Máte-li web hostovaný u Miowebu, provádíme pravidelné zálohování vašeho webu. V souladu s obchodními podmínkami provádíme zálohy každý den a uchováváme je po dobu 14 dnů.

Pokud byste chtěli zálohu uložit na vzdálené úložiště, bude třeba si v rámci tohoto pluginu zakoupit rozšíření, které Vám tuto možnost aktivuje. V bezplatné verzi není ukládání na vzdálené úložiště k dispozici.

Obnova ze zálohy

Pokud se na webu něco pokazí nebo se chcete vrátit k webu při záloze, tak stačí u zálohy kliknout na Obnovit a tím vrátíte web zpět. 

Pokud byste zálohu nahrávali formou souboru z počítače, je třeba zde počítat s tím, že je na serveru nastaven maximální limit nahrávání dat, který toto může znemožnit. Pokud byste tedy na tento limit při nahrávání zálohy narazili, dejte nám vědět na e-mail podpora@mioweb.cz. 

Plugin All-in-One WP Migration umožňuje v bezplatné verzi importovat zálohy pouze do velikosti 512 MB. Pokud by byla záloha webu větší, je třeba si dokoupit rozšíření tohoto pluginu, které zajistí, že budete moci nahrávat soubory s neomezenou velikosti.