Jak zapnout HTTPS na webu

Pokud váš web zatím nepoužívá protokol HTTPS (v URL adrese je nyní uvedeno např. http://vasefirma.cz), můžete si ho sami aktivovat přímo ve vašem účtu Miowebu na záložce Moje weby

CO JE HTTPS?

HTTPS (Hypertext Transfer Protocol Secure) je řečí informatiky protokol, který umožňuje zabezpečenou komunikaci v počítačové síti. Podrobnější informace o HTTPS najdete v našem slovníčku.

CO JE SSL CERTIFIKÁT?

Protokol  SSL se nejčastěji používá pro bezpečnou komunikaci s webovými servery pomocí HTTPS, což je zabezpečená verze protokolu HTTP. Po vytvoření SSL spojení (session) je komunikace mezi serverem a klientem šifrovaná, a tedy zabezpečená. Podrobnější informace o SSL naleznete v našem slovníčku.

CO SE STANE PO AKTIVACI HTTPS NA WEBU?

Aktivace zabezpečení pomocí HTTPS s sebou nese několik okolností, se kterými je potřeba počítat.

ZMĚNA URL ADRESY WEBU

Při přepnutí na HTTPS dochází ke změně protokolu, a tím i URL webu. To má několik následků. V rámci webu zůstanou v blogových článcích a elementech textová pole, obrázky a odkazy na staré URL, tj. jen s HTTP. Prakticky to nevadí, neboť hosting obsahuje přesměrování z HTTP na HTTPS, takže prohlížeče velmi záhy dovodí, že mají namísto HTTP použít HTTPS a toto funguje. Nicméně je dobré odkazy přesto opravit.

ZTRÁTA FB LIKES

Ve vnějším světě se změna URL projeví třeba tím, že služby vázané na fixní URL, jako např. Facebook, budou web na jiném protokolu evidovat jako jiný web. Tím pádem dochází ke ztrátě (vynulování) facebookových lajků na vašem webu. (Likes na vaší fanpage na Facebooku zůstanou zachovány).

JAK ZAPNOUT HTTPS

Krok 1

Přihlaste se do sekce Můj účet v Miowebu a přejděte na záložku Moje weby. Zde vyberte web, u kterého si přejete HTTPS aktivovat, a otevřete možnost SPRÁVA WEBU.

UPOZORNĚNÍ: Na záložce Moje weby se zobrazují pouze ty weby, které jsou hostované u Miowebu. Pokud zde váš web nevidíte, pak ho hostujete u jiného poskytovatele. V takovém případě je potřeba se s aktivací HTTPS obrátit na podporu poskytovatele vašeho hostingu nebo přesunout web na hosting Miowebu viz Mioweb hosting.

Krok 2 

V pravém horním rohu obrazovky klikněte na tlačítko AKCE a pak vyberte Převést web na https.

Krok 3 

Když kliknete na tohle tlačítko, tak vás systém bude informovat o tom, co se s vaším webem stane Pozorně si přečtěte uvedené informace.  Pokud s nimi souhlasíte, potvrďte akci kliknutím na modré ZAPNOUT HTTPS. V případě nesouhlasu dejte STORNO.

OTÁZKY

Zapnul/a jsem HTTPS, ale zobrazuje mi to chybu, že není možné web zabezpečit, v čem je problém?

Tohle se obvykle děje, pokud máte doménu ve své správě a není u ní nastavený DNS záznam typ CNAME, název www. Podívejte se do členské sekce Miowebu pod záložku Moje weby. Přímo u domény rozklikněte tabulku s DNS záznamy. Podle ní nastavte příslušný záznam u vaší domény. Přibližně za hodinu už vám půjde HTTPS nastavit.

Proč nemám v členské sekci tlačítko ZAPNOUT HTTPS?

Pravděpodobně máte web z doby, kdy nebylo možné hostovat web u Miowebu. V tomhle případě se obraťte na správce vašeho hostingu a požádejte ho o aktivaci. Pokud máte doklad o tom, že je web hostovaný u Miowebu, kontaktujte prosím naši technickou podporu na e-mailu podpora@mioweb.cz.

Co když HTTPS na svém webu neaktivuji?

Webové prohlížeče, jako je např. Google Chrome, už aktivně upozorňují na to, že web, který nemá aktivováno HTTPS, není zabezpečený a je tak potenciálním rizikem pro návštěvníka. Některé takové weby už prohlížeč Google Chrome přestal dokonce zobrazovat úplně. Podrobné informace a vysvětlení najdete přímo na Google Security blog

Do kdy musím HTTPS aktivovat?

HTTPS je ochrana především pro vás, vaše podnikání a návštěvníky vašeho webu. Je tedy ve vašem zájmu aktivovat HTTPS co nejdříve. 

Jak dlouho trvá aktivování HTTPS?

Aktivace proběhne v řádu minut. Pokud by se však neprojevila do 24 hodin od zadání požadavku k aktivaci, kontaktujte naši podporu na e-mailu podpora@mioweb.cz.

Jak poznám, že je HTTPS na mém webu aktivní?

V URL adrese vašeho webu bude na začátku uvedeno https://, zároveň uvidíte ve správě webu před názvem domény symbol zámku, který po najetí myši zobrazuje informaci o tom, že je web zabezpečený.

Proč po aktivaci HTTPS nevidím na webu obrázky?.

Příčiny mohou být dvě. Tou první je, že máte obrázky pojmenované s diakritikou (háčky, čárky) nebo jste v názvu použili mezeru. Tyto obrázky smažte a znovu nahrajte bez diakritiky a mezer. 

Druhou příčinou může být skutečnost, že jste obrázky vkládali například do elementu textové pole nebo jinam na web, kde vložení probíhá pomocí pevné URL adresy. V takovém případě musíte zobrazit kód webu (v editaci elementu textové pole přepnout na HTML) a upravit tvar odkazu na obrázek z  http://vasweb.cz/wpcontent/uploads/2018/02/obrazek.png na tvar /wp-content/uploads/2018/02/obrazek.png. Obrázky se pak opět zobrazí.

Upozornění:

Odkaz musí začínat lomítkem! Správný tvar tedy je /wp-content….

Proč po aktivaci HTTPS stále vidím před URL vykřičník?

Protože máte někde na stránce webu obrázek, který se načítá ještě z HTTP. 

Opravte to tak, že obrázek z webu smažte a nahrajte znovu. URL se opraví a vykřičník se zobrazovat nebude. Postup je následovný:

1) Přejděte na stránku, na které se vykřičník zobrazuje, pravým tlačítkem myši klikněte libovolně do prostoru stránky a z nabídky vyberte možnost Prozkoumat.

2) Zobrazí se pravý sloupec s informacemi o stránce. Vpravo nahoře klikněte na symbol vykřičníku. Tím se zobrazí chyby na stránce ve spodní části tohoto sloupce.

Pak stačí, abyste klikli na odkaz začínající http, a v horní části sloupce se zobrazí konkrétní obrázek, který se načítá přes http. Tento obrázek v administraci Miowebu smažte a nahrajte ho znovu. Tím se upraví jeho URL adresa a bude se už načítat přes https.

Proč se při aktivaci HTTPS zobrazuje chybová hláška, resp. mám s tím jiný problém?

Pokud máte v tomto směru jakékoli potíže, něco vám nejde nebo systém hlásí chybu, kontaktujte prosím naši podporu vždy e-mailem na podpora@mioweb.cz. 

Abychom vám mohli co nejrychleji pomoci, do e-mailu uveďte název webu, e-mail, na který je u nás váš web registrován, a samozřejmě podrobný popis problému doplněný screenem (snímkem) obrazovky s chybou.

Jaký certifikát pro zabezpečení webu používá Mioweb?

Mioweb používá k zabezpečení certifikát Let's Encrypt.

Musím za HTTPS platit?

Ne, zabezpečení webu pomocí https je v rámci tarifu Miowebu zdarma.

CW 3.0