Základní nastavení blogu

V této nápovědě najdete, jak nastavit parametry blogu týkající se např. zobrazování komentářů, sociálních tlačítek či nastavení Facebook atributů.

V horní ovládací liště zvolte ikonku pro Nastavení.

V levém panelu se vám otevře nabídka s možnostmi WEB a BLOG. V tuto chvíli vás zajímá nastavení blogu.

Po kliknutí se dostanete na širší nabídku možností úprav blogu. Jako první možnost tu najdete Základní nastavení. 

Dostáváte se na jednotlivé položky nastavení. Možnosti jsou sbalené, po rozkliknutí šipky vpravo se vám rozbalí.

ZÁKLADNÍ NASTAVENÍ

Vyberte si, zda si přejete zobrazit blog na úvodní stránce, tedy pod URL vašeho webu, např. www.mujweb.cz nebo zda se má blog zobrazit na jiné stránce webu, kterou určíte výběrem z roletky.

Jestliže necháte zobrazit blog na stránce, kde je již obsah, blog má vyšší prioritu a obsah na stránce překryje.

Máte-li v hlavičce blogu umístěno logo, vyberte si, kam se má návštěvník dostat po kliknutí na něj. Možnost je buď na úvodní stranu blogu či úvodní stranu webu.

Následující nastavení budou platná pro všechny články na blogu.

OBSAH ZA ČLÁNKEM BLOGU

Dále si v základním nastavení můžete přidat obsah, který se bude zobrazovat pod každým blogovým článkem. To uděláte tak, že buďto vyberete obsah, který už máte vytvořený z nabídky v roletce, nebo vytvoříte úplně nový. Pro vytvoření nového je postup následující. Klikněte na Vytvořit nový obsah.

Pojmenujte si, jak se bude jmenovat (např. nový e-book). Klikněte na ULOŽIT.

Budete přesměrování do prostředí, které znáte z tvorby nové stránky.  Přetažením do stránky si umístíte řádek (blok) a elementy.

Až budete mít obsah vytvořený, kliknete na ULOŽIT v pravém horním rohu stránky. Pro návrat do menu nastavení obsahu pak kliknete na křížek.

Vrátíte se do nabídky nastavení obsahu za článkem. Na obrázku vidíte, že obsah už je v možnostech s roletkou. Pokud jej chcete dále upravovat, klikněte na ikonku tužky. Chcete-li jej duplikovat, klikněte na ikonku dvou listů vedle sebe. V případě, že chcete obsah úplně smazat, zvolte ikonku popelnice.

V obrázku níže pak vidíte, jak vypadá obsah na blogu za článkem.

KOMENTÁŘE

Zde si zvolte, které komentáře chcete u článků zobrazovat (ON/OFF) a v jakém pořadí. 
U WordPress komentářů máte možnost každý komentář před zveřejněním schválit (více v Nastavení komentářů), Facebook komentáře se zobrazují ihned. 

U každého článku máte možnost nastavit si komentáře odlišně od tohoto globálního nastavení.

TLAČÍTKA SOCIÁLNÍCH SÍTÍ

Jednoduše si nastavte , která tlačítka budou k dispozici při zobrazení článku (v detailu článku) a která v přehledu článků na hlavní stránce blogu (ve výpisu článků).

ZOBRAZENÍ

Zde lze skrýt autorbox, výpis podobných článků či datum zveřejnění. 

Dále můžete nastavit, aby se u článku zobrazoval počet přečtení článku, nebo datum poslední aktualizace. Článek pak bude vypadat např. takto:

POČET ČLÁNKŮ NA STRÁNCE BLOGU

Pokud si přejete změnit počet článků zobrazených na stránce blogu, přejděte do WordPressu (najdete pod ikonkou nastavení, kterou vidíte v začátku tohoto návodu) v pravém horním rohu administrace vašeho webu > v levém sloupci vyberte Nastavení > Zobrazování > Na webu zobrazit maximálně XY položek. Místo XY zadejte číslo.

SIDEBARY

Sidebar je sloupec, který se zobrazuje na blogu vedle článků. Je tvořen jednotlivými widgety (podobně jako elementy) a bývá zde zpravidla umístěn výpis posledních či nejčtenějších článků, kategorie článků, vyhledávací pole, formulář apod.

Můžete si vytvořit více sidebarů s různým obsahem a poté si v jednotlivých umístěních zvolit různé sidebary - na hlavní straně, u článku, u kategorií atd.  Jak sidebar vytvořit se podívejte zde.

VLASTNÍ KÓDY

Zde můžete doplnit vlastní kódy do hlavičky, patičky či zadat vlastní CSS styly pro blog - doporučeno pro pokročilejší uživatele či programátory

POP-UPY BLOGU

Zde máte možnost si nastavit pop-up přímo pro blogovou část. Nastavení můžete provést stejným způsobem jako u pop-upů webu v tomto návodu.

SEO BLOGU

V této záložce nastavujete SEO úvodní stránky blogu. SEO jednotlivých článků pak nastavujete konkrétně u každého z nich.

FACEBOOK ATRIBUTY

Podobně jako u SEO nastavujte zde Facebook atributy pro hlavní stranu blogu. K jednotlivým článkům pak opět u každého z nich. Pro správné načtení  Facebook atributů je potřeba data načíst přes Debugger - více v nápovědě Facebook atributy stránky - část Načtení dat přes Debugger¨