Jak zapnout HTTPS na webu

Pokud váš web zatím nepoužívá protokol HTTPS (v URL adrese je nyní uvedeno např.  http://vasefirma.cz), můžete si jej sami aktivovat přímo v členské sekci Miowebu na záložce Moje weby

CO JE HTTPS?

HTTPS (Hypertext Transfer Protocol Secure) je v informatice protokol umožňující zabezpečenou komunikaci v počítačové síti. Podrobnější informace o HTTPS naleznete v našem slovníčku zde.

CO JE SSL CERTIFIKÁT?

Protokol SSL se nejčastěji využívá pro bezpečnou komunikaci s webovými servery pomocí HTTPS, což je zabezpečená verze protokolu HTTP. Po vytvoření SSL spojení (session) je komunikace mezi serverem a klientem šifrovaná, a tedy zabezpečená. Podrobnější informace o SSL naleznete v našem slovníčku zde.

CO SE STANE PO AKTIVACI HTTPS NA WEBU?

Aktivace zabezpečení pomocí HTTPS s sebou nese několik okolností, se kterými je potřeba počítat.

Změna URL adresy webu

Při přepnutí na HTTPS dochází ke změně protokolu a tím i URL webu. Toto má několik následků. V rámci webu zůstanou v blogových článcích a elementech textové pole obrázky a odkazy na staré URL, tj. jen s HTTP. Toto prakticky nevadí, neboť hosting obsahuje přesměrování z HTTP na HTTPS, takže prohlížeče velmi záhy dovodí, že mají namísto HTTP použít HTTPS a toto funguje. Nicméně je dobré odkazy přesto opravit.

Ztráta FB Likes

Dále pro vnější svět se změní URL webu, takže služby vázané na fixní URL, jako např. Facebook, budou web na jiném protokolu evidovat jako jiný nový web. Tím pádem dochází ke ztrátě (vynulování) “FB likes” na vašem webu. (Likes vaší fanpage na Facebooku zůstanou zachovány). 

JAK ZAPNOUT HTTPS - STARŠÍ UŽIVATELSKÉ ROZHRANÍ

Krok 1

Přihlaste se do členské sekce Miowebu a přejděte na záložku Moje weby. Zde uvidíte u každého vašeho webu, který je hostován u Miowebu, tlačítko ZAPNOUT HTTPS.

POZOR

Na záložce Moje weby se zobrazují pouze ty weby, které jsou hostované u Miowebu. Pokud zde váš web nevidíte, pak jej hostujete u jiného poskytovatele. V takovém případě je potřeba se s aktivací HTTPS obrátit na podporu poskytovatele vašeho hostingu, nebo přesunout web na hosting Miowebu viz.  Mioweb hosting.

Krok 2 

Po kliknutí na toto tlačítko vás systém bude informovat o tom, co se s vaším webem stane. Pozorně si přečtěte uvedené informace. Pokud s nimi souhlasíte, potvrďte akci kliknutím na modré tlačítko ZAPNOUT HTTPS. V případě nesouhlasu klikněte na STORNO.

Krok 3 

Po kliknutí na tlačítko ZAPNOUT HTTPS se vám zobrazí potvrzení, že HTTPS bylo na vašem webu aktivováno. Informaci potvrďte kliknutím na tlačítko OK.


JAK ZAPNOUT HTTPS - NOVÉ UŽIVATELSKÉ ROZHRANÍ

Krok 1

Přihlaste se do ,,Můj účet" v Miowebu a přejděte na záložku Moje weby. Zde vyberte web, u kterého si přejete HTTPS aktivovat, a klikněte na SPRÁVA WEBU.

POZOR

Na záložce Moje weby se zobrazují pouze ty weby, které jsou hostované u Miowebu. Pokud zde váš web nevidíte, pak jej hostujete u jiného poskytovatele. V takovém případě je potřeba se s aktivací HTTPS obrátit na podporu poskytovatele vašeho hostingu, nebo přesunout web na hosting Miowebu viz.  Mioweb hosting.

Krok 2 

V pravém horním rohu obrazovky klikněte na tlačítko AKCE a poté na Převést web na https.

Krok 3 

Po kliknutí na toto tlačítko vás systém bude informovat o tom, co se s vaším webem stane. Pozorně si přečtěte uvedené informace. Pokud s nimi souhlasíte, potvrďte akci kliknutím na modré tlačítko ZAPNOUT HTTPS. V případě nesouhlasu klikněte na STORNO.


OTÁZKY

Zapnul/a jsem HTTPS, ale zobrazuje mi to chybu, že není možné web zabezpečit, v čem je problém?

Obvykle se to děje, pokud máte doménu ve své správě a není u ní nastavený DNS záznam typ CNAME, název www. Podívejte se do členské sekce Miowebu pod záložku Moje weby. Přímo u domény si můžete rozkliknout tabulku s DNS záznamy. Podle ní nastavte příslušný záznam u vaší domény. přibližně za hodinu bude možné HTTPS nastavit.

Nemám v členské sekci tlačítko ZAPNOUT HTTPS.

Pravděpodobně jste zakoupili web v době, kdy nebylo možné hostovat web u Miowebu. V tomto případě se obraťte na správce vašeho hotingu a požádejte ho o aktivaci. Pokud máte doklad o tom, že je web hostovaný u Miowebu, kontaktujte naši technickou podporu na e-mailu podpora@mioweb.cz.

Co když HTTPS na svém webu neaktivuji?

Webové prohlížeče, jako je např. Google Chrome, již aktivně začaly upozorňovat na to, že web, který nemá aktivováno HTTPS, není zabezpečený a je tak potenciálním rizikem pro návštěvníka. Některé weby prohlížeč Google Chrome už dokonce přestal zobrazovat úplně. Podrobné informace a vysvětlení naleznete přímo na  Google Security blog zde

Do kdy musím HTTPS aktivovat?

HTTPS je ochrana především pro vás, vaše podnikání a návštěvníky vašeho webu. Je tedy ve vašem zájmu aktivovat HTTPS co nejdříve. Naším záměrem je, aby v roce 2019 bylo 100% webů našich klientů zabezpečeno pomocí HTTPS. 

Jak dlouho trvá aktivování HTTPS?

Aktivace proběhne v řádu minut. Pokud by se však neprojevila do 24 hodin od zadání požadavku k aktivaci, kontaktujte naši podporu na e-mailu podpora@mioweb.cz.

Jak poznám, že je HTTPS na mém webu aktivní?

V URL adrese vašeho webu bude na začátku uvedeno https://. Zároveň v členské sekci Miowebu na záložce Moje weby uvidíte před názvem vašeho webu symbol zámku, který po najetí myši zobrazí informaci, že je web zabezpečen.

Po aktivaci HTTPS nevidím na webu obrázky.

Příčiny mohou být dvě. První z nich je, že máte obrázky pojmenované s diakritikou (háčky, čárky) anebo jste v názvu použili mezeru. Tyto obrázky je potřeba smazat a nahrát znovu bez diakritiky a bez mezer. 

Druhou příčinou může být skutečnost, že jste obrázky vkládali např. do elementu textové pole, nebo jinam na web, kde vložení probíhá pomocí pevné URL adresy. V takovém případě je potřeba zobrazit kód webu (v editaci elementu textové pole přepnout na HTML) a upravit tvar odkazu na obrázek z  http://vasweb.cz/wp-content/uploads/2018/02/obrazek.png na tvar /wp-content/uploads/2018/02/obrazek.png. Následně se obrázky opět zobrazí.

Pozor, odkaz musí začínat lomítkem! Správný tvar tedy je /wp-content....

Po aktivaci HTTPS stále vidím před URL vykřičník

Pokud aktivujete HTTPS na vašem webu a stále vám prohlížeč zobrazuje před URL vykřičník, je na vaší stránce obrázek, který se načítá z HTTP. 

Pro opravu stačí obrázek z webu smazat a nahrát znovu. URL se opraví a vykřičník se zobrazovat již nebude. Postup je následovný:

1) Přejděte na stránku, kde se vám vykřičník zobrazuje, pravým tlačítkem myši klikněte libovolně do prostoru stránky a z nabídky vyberte možnost Prozkoumat.

2) Zobrazí se vám pravý sloupec s informacemi o stránce. Vpravo nahoře klikněte na symbol vykřičníku. Tím se vám zobrazí chyby na stránce ve spodní části tohoto sloupce.

Zde pak stačí kliknout na odkaz začínající HTTP a v horní části sloupce se vám zobrazí konkrétní obrázek, který se načítá přes HTTP. Tento obrázek v administraci Miowebu smažte a nahrajte jej znovu. Tím se upraví jeho URL adresa a bude se již načítat přes HTTPS.

Při aktivaci HTTPS se mi zobrazuje chyba / anebo mám jiný problém.

V takovém případě kontaktuje podporu vždy e-mailem na podpora@mioweb.cz

Pro co nejrychlejší vyřešení vašeho požadavku vždy do e-mailu uveďte název webu, e-mail na který je u nás web veden a podrobný popis problému doplněný screenem obrazovky s chybou.

Jaký certifikát pro zabezpečení webu používá Mioweb?

Mioweb používá k zabezpečení certifikát  Let's Encrypt.

Musím za HTTPS platit?

Ne, zabezpečení webu pomocí HTTPS je v rámci tarifu Miowebu zdarma.

Pomohla vám tato nápověda? Děkujeme za vaše hodnocení :-) Ouuu, stala se nějaká chyba při odesílání hodnocení. Zkuste nás prosím ohodnotit později.