Sitemap

Pokud na svém webu potřebujete vytvořit sitemap (mapu stránek), je řešením instalace pluginu. Doporučujeme plugin Google XML Sitemaps, který XML mapu stránek vytvoří za Vás. Plugin stačí nainstalovat a aktivovat. Instalaci můžete provést podle návodu Instalace pluginů. Současně se vytvoří i soubor robots.txt.

A k čemu vlastně ta mapa stránek je?

Mapa stránek je soubor určený pro vyhledávače a obsahuje seznam všech stránek na Vašem webu. Je možné ji přirovnat k telefonnímu seznamu: říká vyhledávačům, jaký obsah na webu najdou a jak se k němu dostat. Kromě tohoto soubor informuje vyhledávače o důležitosti obsahu a o tom, kdy byla daná stránka naposledy aktualizována. Vyhledávačům soubor slouží jako výchozí bod při prvním průzkumu webu i jako vodítko při objevování nových stránek.

Na co je mi soubor robots.txt?

Soubor robots.txt obsahuje direktivy pro vyhledávače, pomocí kterých jim můžete zabránit v prohledávání určitých částí svého webu, a dát jim tak užitečné tipy pro co nejefektivnější crawlování (procházení stránek robotem daného vyhledávače s cílem zaindexovat dané stránky, popř. zjistit jejich obsah) daného webu. Z hlediska SEO je soubor robots.txt proto velmi důležitý.