Element Video
Element Video slouží k vložení videa na stránku z kanálů Youtube nebo Vimeo, popř. k vložení vlastního videa, které nahrajete na webové úložiště.
Volba a možnosti přehrávače videí
V nastavení webu (Nastavení > Web > Vzhled > Videa) si můžete zvolit přehrávač videí, který bude automaticky použit pro Vámi vložená videa na celém webu. Ve výchozím nastavení je pro videa z YouTube zvolen přehrávač Mioweb, pro videa z Vimea originální přehrávač Vimeo.
Pro každé video pak lze přehrávač nastavit individuálně (odlišně od globálního nastavení) přímo v elementu Video.
Vlastnosti Mioweb přehrávače
- U videí z YouTube skrývá ovládací prvky YouTube.
- Není možné se prokliknout do prostředí YouTube, odkud by bylo možné získat odkaz pro sdílení videa s ostatními (ochrana videa před sdílením).
- Do YouTube se neposílají statistiky o počtu shlédnutí videa apod. z důvodu blokace ze strany YouTube.
- Ve videu z YouTube nelze zobrazit titulky z důvodu omezení na straně YoutTube API.
Na mobilních zařízeních s operačním systémem Android v prohlížeči od Seznamu není v Mioweb přehrávači u videí z Youtube z technických důvodů vidět náhledový obrázek a ikona "Play". Je ale zachován spodní ovládací panel, tedy funkčnost a přehrávání videa není nijak omezeno.
U videí z Vimea se vždy ve výše uvedené kombinaci zařízení a prohlížeče zobrazuje video v originálním přehrávači Vimea.
Vlastnosti originálních přehrávačů YouTube a Vimeo
- Pokud se rozhodnete pro dané video použíti originální přehrávač, zachová si své vlastnosti tak, jak je naprogramovali autoři aplikace, kterou pro své video používáte.
TIP:
Pokud u videí z YouTube chcete sledovat statistiky počtu shlédnutí apod., nebo zobrazovat titulky, je potřeba použít originální přehrávač YouTube, tedy v globálním nastavení nebo přímo u konkrétního videa vybrat volbu Originální přehrávač.
Jestliže chcete umístit do vaší stránky video, použijte element Video. Chycením a umístěním na vybrané místo jej vložíte do stránky.
Kliknutím do prostoru elementu nebo na ikonu tužky se dostanete do jeho nastavení.
Video
Na záložce video najdete pole pro vložení URL videa. Stačí tedy jít na stránku s videem (YouTube, Vimeo) a zkopírovat URL videa z adresního řádku a poté ji vložit do tohoto pole. Také zde zvolíte, pokud chcete video přehrát automaticky, skrýt ovládání videa, popř. zvolit že na video nelze kliknout - používá se např. při webinářích, apod.
Vlastní video
Pokud chcete na web vložit vlastní video, které máte uložené v souborech webu, je potřeba, aby bylo toto video ve formátu MP4 (koncovka .mp4). Následně stačí aktivovat možnost vlastní kód videa. Po aktivaci se zobrazí okno pro vložení kódu videa. Do tohoto okna vložte kód níže.
Místo textu "odkaz na video" vložte URL adresu videa, kterou najdete ve WordPressu > Média. Zde kliknete na požadované video a zobrazí se Vám podrobnosti o souboru. Vpravo dole najdete URL adresu (odkaz) videa. Tu si zkopírujete a vložíte do kódu výše.
Dále můžete vložit jakýkoliv embed kód videa z aplikace, kterou pro videa používáte.
Zobrazit kapitoly
Tato funkce umožňuje přidat k videu kapitoly, tedy nastavit ve videu čas, od kterého se má video začít přehrávat. Kapitoly můžete zobrazit pod videem, nebo vedle videa. Kliknutím na název kapitoly se divám dostane na konkrétní část videa.
Vzhled
Pomocí této záložky můžete nastavit, že se video otevře ve vyskakovacím okně. Otevírání vyskakovacího okna si můžete nastavit pomocí obrázku, tlačítka nebo ikony.
Obrázek
Pokud chcete video v pop-upu otevřít pomocí kliknutí na obrázek, vyberte z roletky možnost Obrázek.
Obrázek zadáte volbou Vybrat obrázek. Pod obrázkem pak kliknutím na ikonku vyberte styl tlačítka Play, nastavíte barvu a velikost.
Tlačítko
Pokud chcete video v pop-upu otevřít pomocí tlačítka, vyberte z roletky možnost Tlačítko a nastavte vzhled tlačítka stejným způsobem jako u elementu tlačítko.
Ikona
Pokud chcete video v pop-upu otevřít pomocí tlačítka, vyberte z roletky možnost Ikona. Po výběru této možnosti si nastavíte, jaká ikonka má video otevírat, jakou má mít barvu, velikost, jaký se u ní má zobrazovat text a jeho umístění + zarovnání.
Další možnosti nastavení vzhledu
Dále u videa můžete nastavit jeho ohraničení, stín, pozici kapitol videa (pod videem, nebo vedle videa) a font kapitol.
Pokročilé
Pokročilé nastavení je u všech elementů stejné. Můžete se tedy řídit tímto návodem pro pokročilé nastavení.