Kategorie/Rubriky na blogu

Kategorie, resp. rubriky slouží k tomu, abychom články mohli třídit podle témat. Návštěvník vašeho webu tak má možnost zvolit si téma, které ho zajímá a zobrazit si články vztahující se k tomuto tématu. V tomto návodu zjistíte, jak je vytvořit.

V administraci vašeho webu v horním menu přejděte do WordPressu.

Ve WordPressu vyberte záložku Příspěvky. Zde vyberte možnost Rubriky.

Najdete zde vytvořenou jednu rubriku Uncategorized, která je výchozí rubrikou a nelze ji smazat. Můžete ji ovšem upravit, pokud na ni najedete myší a zvolíte Upravit - zde lze změnit název rubriky a URL.

Pokud se v budoucnu rozhodnete, že chcete mít jako výchozí rubriku jinou, můžete výchozí rubriku změnit přes volbu v menu Nastavení/Publikování a zde zvolíte, která rubrika má být tou výchozí.

Pokud chcete vytvořit novou rubriku, zvolíte v menu Příspěvky - Rubriky. Zde vyplníte název rubriky, URL a případně můžete vybrat nadřazenou rubriku, čímž se nově vytvořená rubrika zařadí jako pod-rubrika. Akci potvrdíte tlačítkem Vytvořit novou rubriku.

Vytvořená rubrika se vám ihned objeví v pravé části, kde ji můžete upravit stejně, jako jste upravovali hlavní rubriku. Pouze je zde navíc možnost Smazat.

Upravit -  můžete změnit název, URL a podřazenost stránky.

Rychlé úpravy - lze změnit název a URL.

Smazat - danou rubriku smažete. Pokud v ní máte uloženy nějaké články, přesunou se tyto do výchozí rubriky.

Vpravo pak vidíte počet příspěvků/článků v dané rubrice.

Jak článek zařadit do kategorie (rubriky)

Nejprve je třeba si otevřít editaci článku ve WordPressu > Příspěvky > Upravit.

V detailu článku si v pravém menu vyberete záložku Dokument a zde záložku Rubriky. Zde si zatrhnete kategorie, do kterých chcete článek zařadit. Pro potvrzení je třeba kliknout na modré tlačítko Aktualizovat.

Využití rubrik v Miowebu

Vytvořené kategorie (rubriky) můžete využít v elementu "Články blogu".

V tomto elementu si můžete zvolit, že se mají vypisovat články pouze z vybrané kategorie.

PŘÍKLAD: Pokud chcete na nějaké stránce vypisovat články pouze z kategorie např. "Novinky" na blogu, můžete toho pomocí tohoto postupu docílit. Na stránku umístíte element "Články blogu" a nastavíte u něj, že bude vypisovat články z kategorie Novinky.